Jak na "ošetřovačku"?

redakce 1 minuta 30. 03. 2020
Tipy pro uživatele
Pokud vás legislativní změny zastihly nepřipravené, rádi vám poradíme, jak se popasovat s žádostmi o ošetřovné a dalšími nástrahami, které dnešní doba zejména personalistům a mzdovým účetním nachystala.

Ošetřovné

Na ošetřovné má nárok rodič dítěte mladšího třinácti let po dobu uzavření školy. Formuláře vydávají vzdělávací zařízení (školy), takže k lékaři pro ně nechoďte. Vyplněný formulář potvrzený školou předá zaměstnanec zaměstnavateli, který ho doplní a pošle na OSSZ.

Někteří rodiče se ptají, co dělat, pokud dítě během doby, kdy je rodič na OČR, dosáhne 13 let. Dosažením věkové hranice se nic nemění, rodič pobírá dávku dál, protože rozhodující je věk dítěte v doby, kdy vznikl nárok na dávku (resp. kdy o ni bylo zažádáno).

Celý doporučený postup pro podání žádosti je popsaný na webu ČSSZ.

Postup pro založení žádosti ve mzdách a odeslání

Při založení žádosti do Visionu postupujeme jako obvykle. Jediný háček je v tom, že bez čísla rozhodnutí není možné žádost do systému uložit. Proto uveďte do kolonky jakékoliv číslo, aby se žádost uložila.

Žádost není možné odeslat přes portál, protože nemá platné číslo. Pro její odeslání proto použijte datovou schránku, poštu, nebo osobní předání (pokud je úřad otevřený pro veřejnost).

Protože nikde ve formuláři není uveden vyměřovací základ, ze kterého se ošetřovné vypočítává, doporučujeme vytisknout také přílohu žádosti. V žádném případě ji nezkoušejte posílat přes portál, protože ji odmítne. Je třeba ji spolu se žádostí podat jiným způsobem.

Výkaz každý měsíc

Na začátku každého následujícího měsíce musí rodič vyplnit a zaslat zaměstnavateli Výkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení. Dokument zaměstnavatel odešle na OSSZ. Teprve pak vznikne nárok na vyplacení peněz. Pokud se během měsíce vystřídali oba rodiče při péči o dítě, musejí výkaz odeslat oba (každý svému zaměstnavateli). Tiskopis je ke stažení zde.
 

Další blogové příspěvky