Už máte svůj ERP systém v cloudu? A proč ne?

Petra Batók 3 minuty 25. 02. 2020
ERP systémy
A proč ano? Třeba kvůli snížení výdajů, zvýšení bezpečnosti dat, efektivní správě systému a nižším nárokům na údržbu a zaměstnance. V zahraničí to vědí už dávno, české firmy na to přicházejí postupně právě teď.
Podle zpráv velkých hráčů na poli ERP už většina velkých firem v zahraničí přešla se svými systémy na cloudové řešení. Jak už dnes ví kde kdo, neznamená to, že systém létá v oblacích, jak by název napovídal. Naopak, nachází se na kvalitním a perfektně spravovaném zařízení, jakými disponují specialisté - provozovatelé těchto služeb, ale málokdy samotné firmy. Servery jsou odborně udržované, data jsou zabezpečená a pravidelně zálohovaná. Bonusem je údržba firemního ERP systému, firma jej udržuje přímo na serveru, pravidelně ho aktualizuje a udržuje. Do systému máte přístup kdykoliv a kdekoliv, kde je internetové připojení, nejste závislí na firemní počítačové síti. Máte jednoho dodavatele obou služeb, takže se nikdo nemůže vymlouvat, že např. software špatně funguje kvůli serverům a naopak.

Úspory versus obavy

Proč tedy řada českých firem stále trvá na využívání vlastní infrastruktury? Částečně je to zvyk, ale především zde panují obavy, že se s firemními daty v systému, který nemá firma „pod střechou“, „něco stane“. Je to strach z neznámého, který je přirozený. Řada lidí má ještě dnes své úspory schované doma ve slamníku, i když účty v bankách jsou běžnou záležitostí. Tato nedůvěra se někdy těžko překonává, a pokud ve firmě vše funguje a o zařízení je zde dobře postaráno, může to tak zůstat ještě dlouho, dokud…
Dokud nepřijde někdo, kdo spočítá celkové náklady. Nejde jen o pořizovací cenu zařízení, to je také třeba někam umístit, oprašovat, napájet energií. Musí zde být člověk, který se o něj stará. Kromě mzdových nákladů je třeba zajistit mu kancelář, počítačové vybavení, telefon, firemní bonusy. Dalším nákladem je to, že se touto problematikou musí alespoň čas od času zabývat i vedení firmy, řídit svého zaměstnance a vzdělávat ho. Přitom ochota zaměstnávat takové lidi u firem podle všeho klesá, jak uvádí Petr Klapka, ředitel Vision Praha: "U řady našich klientů, i těch potenciálních, sleduji v poslední době podobný trend, kdy si firmy nejsou ochotné platit za IT specialistu, přitom chtějí provozovat náročnou infrastrukturu a složitý ERP systém. Souvisí to pravděpodobně i s nedostatkem kvalitních IT specialistů na trhu."

Cloud nastupuje pomalu, ale jistě

Právě spolehlivé zabezpečení dat ERP systému v cloudu je překvapivě jedním z hlavních argumentů, proč se pro toto řešení firmy rozhodují. Jeho poskytovatelé mají totiž zpravidla prostředky na mnohem lepší zabezpečení, než jakým disponují jiné firmy. Jsou-li data uložená v EU, platí na ně navíc pravidla GDPR a je striktně dáno, kdo k nim má přístup a za jakých okolností.

Vision ERP v tuto chvíli provozuje v cloudu 5 % zákazníků. Podle Petra Klapky jsou to především menší zákazníci s maximálně dvěma desítkami uživatelů. „V poslední době vnímám, že více stávajících zákazníků ruší vlastní infrastrukturu a přesouvají systém k nám do cloudu. Ještě větší zájem o toto řešení mají noví zákazníci, mezi nimi i jsou větší firmy než doposud. Nechtějí řešit software s více dodavateli, vyhovuje jim, že nabízíme ucelené řešení. Očekávám, že letos se až polovina nových zákazníků rozhodne pro cloudové služby."

Flexibilita a rychlost implementace

Rychlost implementace je další argument, o kterém se často hovoří v souvislosti s ERP systémem v cloudu. Souvisí to zřejmě s možností prakticky neomezeného přístupu pracovníků implementačního týmu do uložiště. V případě Vision ERP to tak úplně neplatí, protože systém se přizpůsobuje každému zákazníkovi podle jeho potřeb a zavedených procesů a zpravidla tedy implementace zahrnuje i velké množství individuálních úprav systému. Nezáleží pak prakticky na tom, jestli se pracuje v cloudu nebo u zákazníka, díky možnosti vzdáleného přístupu není ani prací na serverech klienta konzultant nijak omezený.
Naopak flexibilita je bezesporu u cloudu velkou výhodou. Systém lze prakticky neomezeně rozšiřovat jak do počtu uživatelů, tak množství funkcí, které zákazník využívá. U on-premise řešení se vždy musí uvažovat předem o tom, co infrastruktura zvládne obsloužit. Cloud má v tomto smyslu neomezené možnosti využití.

ERP systém v péči dodavatele

Další výhodou oproti on-premise řešení je údržba ERP systému. Dodavatel udržuje v cloudu systém funkční a na nejnovější verzi. Jedná se zejména o licenční model SaaS (Software as a Service), kdy si klient software nekupuje a neinstaluje na vlastní zařízení, ale licence si pouze pronajímá a systém provozuje dodavatel právě v cloudu. V tomto případě jsou pořizovací náklady na systém podstatně nižší a místo nákupu se platí zpravidla měsíční poplatky za licence, provoz a údržbu systému. Z hlediska užívání licencí je tento model pružnější a méně zavazující. Existují ale i jiné možnosti a je možné modely různě kombinovat, vše záleží na domluvě a možnostech konkrétního dodavatele řešení.

Kdy dává on-premise smysl?

Někdy není rozumné následovat trendy za každou cenu. Má vaše firma specialistu, který se o servery výborně stará a rozumí si i se správou softwaru? Investovali jste v poslední době do hardware? Pak není třeba dělat unáhlená rozhodnutí, využijte a zúročte to, co už ve firmě máte. Věřte ale, že tato otázka přijde v budoucnu znovu na pořad dne. Možná už tou dobou bude cloudové řešení u nás mnohem běžnější a i vy oceníte jeho výhody.
 

Další blogové příspěvky